Skip to main content

FIFA 2018 | Schedule, venue, timings, participating countries, squad list

FIFA 2018 Photograph: (WION)

WION Web Team New Delhi, Delhi, India May 01, 2018, 04.31 PM (IST)

FIFA World Cup 2018, the biggest sporting event on earth, has already begun even as the first ball is yet to be kicked.The 21st edition of FIFA World Cup is scheduled to kick-off from June 14. The mega event, hosted by Russia, will be keenly followed by thousands of fans around the world. Here is the complete list of fixtures in IST time, venues, participating countries and squad list.

Here is the complete fixture (IST time)

June 14

08:30 PM | Russia vs Saudi Arabia 8:30 PM Luzhniki Stadium, Moscow

June 15

05:30 PM | Egypt vs Uruguay | Central Stadium, Yekaterinburg

08:30 PM | Morocco vs Iran | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

11:30 PM | Portugal vs Spain | Fisht Olympic Stadium, Sochi

June 16

03:30 PM | France vs Australia | Kazan Arena, Kazan

06:30 PM | Argentina vs Iceland | Otkrytiye Arena, Moscow

09:30 PM | Peru vs Denmark | Mordovia Arena, Saransk

June 17

12:30 AM | Croatia vs Nigeria | Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

05:30 PM | Costa Rica vs Serbia | Cosmos Arena, Samara

08:30 PM | Germany vs Mexico | Luzhniki Stadium, Moscow

11:30 PM | Brazil vs Switzerland | Rostov Arena, Rostov-on-Don

June 18

05:30 PM | Sweden vs South Korea | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

08:30 PM | Belgium vs Panama | Fisht Olympic Stadium, Sochi



11:30 PM | Tunisia vs England | Volgograd Arena, Volgograd

June 19

05:30 PM | Colombia vs Japan | Mordovia Arena, Saransk

08:30 PM | Poland vs Senegal | Otkrytiye Arena, Moscow

11:30 PM | Russia vs Egypt | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

June 20

05:30 PM | Portugal vs Morocco | Luzhniki Stadium, Moscow

08:30 PM | Uruguay vs Saudi Arabia | Rostov Arena, Rostov-on-Don

11:30 PM | Iran vs Spain | Kazan Arena, Kazan

June 21

05:30 PM | Denmark vs Australia | Cosmos Arena, Samara

08:30 PM | France vs Peru | Central Stadium, Yekaterinburg

11:30 PM | Argentina vs Croatia | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

June 22

05:30 PM | Brazil vs Costa Rica | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

08:30 PM | Nigeria vs Iceland | Volgograd Arena, Volgograd

11:30 PM | Serbia vs Switzerland | Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

June 23

05:30 PM | Belgium vs Tunisia | Otkrytiye Arena, Moscow

08:30 PM | South Korea vs Mexico | Rostov Arena, Rostov-on-Don

11:30 PM | Germany vs Sweden | Fisht Olympic Stadium, Sochi

June 24

05:30 PM | England vs Panama | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

08:30 PM | Japan vs Senegal | Central Stadium, Yekaterinburg

11:30 PM | Poland vs Colombia | Kazan Arena, Kazan
 

June 25

07:30 PM | Uruguay vs Russia | Cosmos Arena, Samara

07:30 PM | Saudi Arabia vs Egypt | Volgograd Arena, Volgograd

11:30 PM | Iran vs Portugal | Mordovia Arena, Saransk

11:30 PM | Spain vs Morocco | Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

June 26

07:30 PM | Denmark vs France | Luzhniki Stadium, Moscow

07:30 PM | Australia vs Peru | Fisht Olympic Stadium, Sochi

11:30 PM | Nigeria vs Argentina | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

11:30 PM | Iceland vs Croatia | Rostov Arena, Rostov-on-Don

June 27

07:30 PM | South Korea vs Germany | Kazan Arena, Kazan

07:30 PM | Mexico vs Sweden | Central Stadium, Yekaterinburg

11:30 PM | Serbia vs Brazil | Otkrytiye Arena, Moscow

11:30 PM | Switzerland vs Costa Rica | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

June 28

07:30 PM | Japan vs Poland | Volgograd Arena, Volgograd

07:30 PM | Senegal vs Colombia | Cosmos Arena, Samar

11:30 PM | England vs Belgium | Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

11:30 PM | Panama vs Tunisia | Mordovia Arena, Saransk



Round of 16

June 30

07:30 PM | Winner Group C vs Runner-up Group D | Kazan Arena, Kazan

11:30 PM | Winner Group A vs Runner-up Group B | Fisht Olympic Stadium, Sochi    

July 1

07:30 PM | Winner Group B vs Runner-up Group A | Luzhniki Stadium, Moscow

11:30 PM | Winner Group D vs Runner-up Group C | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

July 2

07:30 PM | Winner Group E vs Runner-up Group F | Cosmos Arena, Samara

11:30 PM | Winner Group G vs Runner-up Group H | Rostov Arena, Rostov-on-Don

July 3

07:30 PM | Winner Group F vs Runner-up Group E | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

11:30 PM | Winner Group H vs Runner-up Group G | Otkrytiye Arena, Moscow



Quarter-finals

July 6

07:30 PM | TBD vs TBD | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

11:30 PM | TBD vs TBD | Kazan Arena, Kazan

July 7

07:30 PM | TBD vs TBD | Cosmos Arena, Samara

11:30 PM | TBD vs TBD | Fisht Olympic Stadium, Sochi



Semi-finals

July 10

11:30 PM | TBD vs TBD | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

11:30 PM | TBD vs TBD | Luzhniki Stadium, Moscow 



Third place

07:30 PM | TBD vs TBD | Krestovsky Stadium, Saint Petersburg 



FINAL

08:30 PM | TBD vs TBD | Luzhniki Stadium, Moscow



fifa 2018 Russia_0.jpg

GROUP A

1. Russia 
2. Saudi Arabia 
3. Egypt 
4. Uruguay 

Russia:

Coach: Stanislav Cherchesov

Goalkeepers: Igor Akinfeev, Yuri Lodygin, 

Defenders: Yuri Zhirkov, Sergei Ignashevich, Viktor Vasin

Mid-fielder: Aleksandr Kokorin, Fyodor Smolov, Alan Dzagoev, Denis Glushakov, Aleksandr Golovin, Roman Shirokov, Yuri Zhirkov, Aleksei Miranchuk, Pavel Mamayev

Forwards: Fyodor Smolov, Aleksandr Kerzhakov, Pavel Pogrebnyak, Denis Cheryshev, Maksim Kanunnikov, Dmitry Poloz, Igor Portnyagin, Denis Davydov

Saudi Arabia

Coach: Juan Antonio Pizzi

Goalkeepers: Yasser Al Mosailem, Fawaz Al-Qarni, Abdullah Al-Mayouf, Waleed Abdullah

Defenders: Osama Hawsawi, Omar Hawsawi, Yasser Al-Shahrani, Hussein Abdulghani, Motaz Hawsawi, Ahmed Dokhi

Mid-fielders: Fahad Al-Muwallad, Yahya Al-Shehri, Taisir Al-Jassim, Salem Al-Dawsari, Nawaf Al Abed, Ibrahim Ghaleb, Mohammad Al-Shalhoub, Salman Al-Faraj, Housain Al-Moqahwi, Abdullah Otayf

Forwards:  Fahad Al-Muwallad, Mohammad Al-Sahlawi, Naif Hazazi, Nasser Al-Shamrani, Mukhtar Fallatah, Salman Al-Moasher, Yousef Al-Salem

Egypt

Coach: Héctor Cúper

Goalkeepers: Essam El-Hadary, Ahmed El-Shenawy, Sherif Ekramy, 

Defenders: Ahmed Hegazi, Ahmed Fathy, Ahmed Elmohamady, Ali Gabr, Mohamed Abdel-Shafy, Saad Samir, Ramy Rabia, Ahmed Dowidar

Mid-fielders: Mohamed Elneny, Mahmoud Hassan, Tarek Hamed, Omar Gaber, Moamen Zakaria, Walid Soliman

Forwards: Mohamed Salah, Abdallah Said, Emad Moteab, Basem Morsi, Marwan Mohsen, Amr Gamal, Ahmed Mahgoub, Mohamed Nagy, Amr Marey, Khaled Kamar

Uruguay

Coach: Óscar Tabárez

Goalkeepers: Fernando Muslera, Martín Campaña, Martín Silva, 

Defenders: Martín Cáceres, Diego Godín, Diego Lugano, José Giménez, Maxi Pereira, Sebastián Coates, Gastón Silva, Jorge Fucile

Mid-fielders: Álvaro Pereira, Cristian Rodríguez, Carlos Andrés Sánchez, Giorgian De Arrascaeta, Egidio Arévalo, Nicolás Lodeiro

Forwards: Luis Suarez, Edinson Cavani, Cristhian Stuani, Maxi Gomez



GROUP B

1. Portugal  
2. Spain 
3. Morocco 
4. Iran

Portugal

Coach: Fernando Santos

Goalkeepers: Rui Patrício, Beto, Anthony Lopes, Eduardo Carvalho

Defenders: Pepe, Bruno Alves, Raphaël Guerreiro, Fábio Coentrão, Rolando, Cédric Soares, Ricardo Carvalho, José Fonte, Luís Neto, João Pereira

Mid-fielders: Nani, Ricardo Quaresma, Renato Sanches, Bernardo Silva, André Gomes, João Moutinho, João Mário, William Carvalho, Adrien Silva

Forwards: Cristiano Ronaldo, Eder, Bruma, Hélder Postiga, Hugo Almeida, Vieirinha, Rafa Silva, Daniel Miguel Alves Gomes, Luís Miguel Afonso Fernandes, Silvestre Varela

Spain

Coach: Julen Lopetegui

Goalkeepers: Iker Casillas, David de Gea, Pepe Reina, Sergio Rico

Defenders: Sergio Ramos, Gerard Piqué, Jordi Alba, Dani Carvajal, Marc Bartra, Javi Martínez, César Azpilicueta, Juan Francisco Torres BelénJosé Ignacio Fernández Iglesias

Mid-fielders: Andrés Iniesta, Francisco Román Alarcón Suárez, Marco Asensio, David Silva, Cesc Fàbregas, Thiago Alcântara, Sergio Busquets, Koke

Forwards: David Villa, Diego Costa, Álvaro Morata, Rodrigo, Pedro Solberg, Nolito, Vitolo, Álvaro Negredo, Paco Alcácer, José Callejón

Morocco

Coach: Hervé Renard

Goalkeepers: Munir Mohand Mohamedi, Yassine Bounou, Karim Fegrouche

Defenders: Medhi Benatia, Manuel da Costa, Achraf Lazaar, Fouad Chafik, Zouhair Feddal, Abdelhamid El Kaoutari, Issam El Adoua, Mohamed Oulhaj, Abderrahim Achchakir

Mid-fielders: Hakim Ziyech, Sofiane Boufal, Younès Belhanda, Nabil Dirar, Nordin Amrabat, Mbark Boussoufa, Hachim Mastour

Forwards: Marouane Chamakh, Youssef El-Arabi, Rachid Alioui, Zakaria Labyad, Yacine Bammou, Oussama Assaidi, Mounir El Hamdaoui

Iran

Coach: Carlos Queiroz

Goalkeepers: Alireza Beiranvand, Alireza Haghighi, Sosha Makani

Defenders: Ramin Rezaeian, Morteza Pouraliganji, Jalal Hosseini, Milad Mohammadi, Milad Mohammadi, 

Mid-fielders: Voria Ghafouri, Alireza Jahanbakhsh, Ashkan Dejagah, Saeid Ezatolahi, Masoud Shojaei, Andranik Teymourian

Forwards: Sardar Azmoun, Mehdi Taremi, Karim Ansarifard, Reza Ghoochannejhad, Mohsen Mosalman



GROUP C

1. France  
2. Australia  
3. Peru  
4. Denmark 

France

Coach: Didier Deschamps

Goalkeepers: Hugo Lloris, Steve Mandanda, Benoît Costil

Defenders: Raphaël Varane, Samuel Umtiti, Patrice Evra, Laurent Koscielny, Bacary Sagna, Benjamin Pavard, Adil Rami, Lucas Digne

Mid-fielders: Antoine Griezmann, Paul Pogba, Dimitri Payet, N'Golo Kanté, Blaise Matuidi, Mathieu Valbuena, Nabil Fekir

Forwards: Olivier Giroud, Kylian Mbappé, Alexandre Lacazette, Alexandre LacazetteBafétimbi Gomis

Australia

Coach: Bert van Marwijk

Goalkeepers: Bert van Marwijk, Mitchell Langerak, Brad Jones

Defenders: Trent Sainsbury, Matthew Spiranovic, Bailey Wright, Brad Smith, Ivan Franjic, Ryan McGowan, Aziz Behich

Mid-fielders: Mile Jedinak, Aaron Mooy, Mathew Leckie, Tom Rogic, Massimo Luongo, Mark Milligan, James Troisi

Forwards: Tim Cahill, Robbie Kruse, Tomi Juric, Tommy Oar, Archie Thompson, Nikita Rukavytsya, Matt Simon

Peru

Coach: Ricardo Gareca

Goalkeepers: Pedro Gallese, Leao Butrón, Diego Penny

Defenders: Miguel Trauco, Luis Advíncula, Yoshimar Yotún, Alberto, Junior Rodríguez, Carlos Zambrano, Aldo Corzo, Christian Ramos

Mid-fielders: Christian Cueva, Cristian Benavente, Edison Flores, Renato Tapia, Carlos Lobatón, Joel Sánchez

Forwards: Paolo Guerrero, Jefferson Farfán, André Carrillo, Raúl Ruidíaz, Yordy Reyna, Irven Ávila, Jean Deza

Denmark

Coach: Åge Hareide

Goalkeepers: Kasper Schmeichel, Stephan Andersen, Anders Lindegaard

Defenders: Andreas Christensen, Simon Kjær, Daniel Wass, Riza Durmisi, Mathias Jørgensen, Peter Ankersen, Jannik Vestergaard

Mid-fielders: Christian Eriksen, William Kvist, Thomas Delaney, Michael Krohn-Dehli, Lasse Schöne, Pierre-Emile Højbjerg

Forwards: Nicklas Bendtner, Nicolai Jørgensen, Andreas Cornelius, Viktor Fischer, Martin Braithwaite, Morten Rasmussen



GROUP D

1. Argentina 
2. Iceland 
3. Croatia 
4. Nigeria 

Argentina

Coach: Jorge Sampaoli

Goalkeepers: Willy Caballero, Nahuel Guzman, Sergio Romero

Defenders: Fabricio Bustos, Federico Fazio, Ramiro Funes Mori, Gabriel Mercado, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Nicolás Tagliafico, 

Mid-fielders: Marcos Acuña, Éver Banega, Lucas Biglia, Giovani Lo, Celso, Javier Mascherano, Maximiliano Meza, Leandro Paredes, Diego Perotti, Pablo Pérez, Eduardo Salvio

Forwards: Gonzalo Higuaín, Lautaro Martínez, Lionel Messi, Cristian Pavón

Iceland

Coach: Heimir Hallgrímsson

Goalkeeper: Hannes Thór, Ingvar Jonsson, Ögmundur Kristinsson, Rúnar Rúnarsson, Frederik August Schram

Defenders: Kári Árnason, Hólmar Orn Eyjólfsson, Jón Gudni Fjóluson, Hjörtur Hermannsson, Sverrir Ingason, Hördur Magnusson, Birkir Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason

Mid-fielders: Birkir Bjarnason, Elmar Bjarnason, Samúel Fridjónsson, Johann Gudmundsson, Albert Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Rúrik Gíslason, Emil Hallfredsson, Olafur Skulason, Arnor Ingvi Traustason

Forwards: Jon Dadi Bödvarsson, Kjartan Finnbogason, Vidar Örn Kjartansson, Bjorn Sigurdarson

Croatia

Coach: Zlatko Dalić

Goalkeeper: Lovre Kalinic, Dominik Livakovic, Danijel Subasic

Defenders: Vedran Corluka, Tin Jedvaj, Zoran Nizic, Josip Pivaric, Ivan Strinic, Domagoj Vida, Sime Vrsaljko

Mid-fielders: Milan Badelj, Filip Bradaric, Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic, Mario Pasalic, Ivan Perisic, Ivan Rakitic, Marko Rog

Forwards: Duje Cop, Andrej Kramaric, Mario Mandzukic, Marko Pjaca, Ante Rebic

Nigeria

Coach: Gernot Rohr

Goalkeeper: Ikechukwu Ezenwa, Francis Uzoho, Daniel Akpeyi;

Defenders: Leon Balogun, William Troost-Ekong, Shehu Abdullahi, Kenneth Omeruo, Uche Agbo, Elderson Echiejile, Tyronne Ebuehi, Ola Aina

Mid-fielders: Mikel Obi, Wilfred Ndidi, Ogenyi Onazi, Oghenekaro Etebo, John Ogu, Mikel Agu

Forwards: Odion Ighalo, Kelechi Iheanacho, Victor Moses, Ahmed Musa, Moses Simon, Alex Iwobi



GROUP E

1. Brazil  
2. Switzerland  
3. Costa Rica  
4. Serbia  

Brazil

Coach: Tite

Goalkeeper: Neto, Alisson, Ederson

Defenders: Dani Alves, Fagner, Geromel, Ismaily, Marquinhos, Miranda, Rodrigo Caio, Thiago Silva, Marcelo

Mid-fielders: Taison, Casemiro, Philippe Coutinho, Willian, Douglas Costa, Fred, Paulinho, Fernandinho, Renato Augusto, Anderson Talisca    

Forwards: Roberto Firmino, Gabriel Jesus, Neymar Jr

Switzerland

Coach: Vladimir Petković

Goalkeeper: Roman Bürki, Marwin Hitz, Yann Sommer

Defenders: Manuel Akanji, Johan Djourou, Nico Elvedi, Michael Lang, Stephan Lichtsteiner, Francois Moubandje, Ricardo Rodríguez, Fabian Schär

Mid-fielders: Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Gelson Fernandes, Fabian Frei, Remo Freuler, Granit Xhaka, Steven Zuber

Forwards: Josip Drmic, Breel Embolo, Dimitri Oberlin, Haris Seferovic

Costa Rica

Coach: Óscar Ramírez

Goalkeeper: Kevin Briceño, Leonel Moreira, Keylor Navas

Defenders: Johnny Acosta, Francisco Calvo, Óscar Duarte, Cristian Gamboa, Giancarlo González, Kenner Gutiérrez, Rónald Matarrita, Bryan Oviedo, Ian Smith, Kendall Waston

Mid-fielders: Wilmer Azofeifa, Celso Borges, Daniel Colindres, David Guzmán, Bryan Ruiz, Ulises Segura, Yeltsin Tejeda, Rodney Wallace

Forwards: Josue Mitchell, Yendrick Ruiz

Serbia

Coach: Mladen Krstajić

Goalkeeper: Marko Dmitrovic, Predrag Rajkovic, Vladimir Stojkovic

Defenders: Dusan Basta, Branislav Ivanovic, Aleksandar Kolarov, Nikola Maksimovic, Matija Nastasic, Ivan Obradovic, Antonio Rukavina, Vujadin Savic, Dusko Tosic, Milos Veljkovic

Mid-fielders: Mijat Gacinovic, Marko Grujic, Filip Kostic, Adem Ljajic, Nemanja Maksimovic, Nemanja Matic, Luka Milivojevic, Dusan Tadic, Andrija Zivkovic    

Forwards: Aleksandar Prijovic



GROUP F

1. Germany 
2. Mexico 
3. Sweden 
4. Korea Republic 

Germany

Coach: Joachim Löw

Goalkeeper: Bernd Leno, Kevin Trapp, Marc-André ter Stegen

Defenders: Jérôme Boateng, Matthias Ginter, Jonas Hector, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Marvin Plattenhardt, Antonio Rüdiger, Niklas Süle

Mid-fielders: Julian Brandt, Julian Draxler, Leon Goretzka, Ilkay Gündogan, Sami Khedira, Toni Kroos, Sebastian Rudy, Leroy Sané

Forwards: Mario Gomez, Lars Stindl, Timo Werner

Mexico

Coach: Juan Carlos Osorio

Goalkeeper: José Corona, Guillermo Ochoa, Alfredo Talavera

Defenders: Oswaldo Alanís, Néstor Araujo, Hugo Ayala, Héctor Moreno, Diego Reyes, Carlos Salcedo

Mid-fielders: Jesús Corona, Marco Fabián, Jesús Gallardo, Jonathan Gonzalez, Omar Govea, Andrés Guardado, Jorge Hernández, Héctor Herrera, Miguel Layún, Hirving Lozano, Jesús Molina, Edson Álvarez

Forwards: Javier Hernández, Raúl Jiménez, Oribe Peralta, Rodolfo Pizarro

Sweden

Coach: Janne Andersson

Goalkeeper: Karl Johan Johnsson, Kristoffer Nordfeldt, Jacob Rinne    

Defenders: Ludwig Augustinsson, Andreas Granqvist, Filip Helander, Pontus Jansson, Emil Krafth, Johan Larsson, Victor Lindelöf, Mikael Lustig, Martin Olsson

Mid-fielders: Viktor Claesson, Jimmy Durmaz, Emil Forsberg, Alexander Fransson, Oscar Hiljemark, Niklas Hult, Sebastian Larsson, Christoffer Nyman, Ken Sema, Gustav Svensson    

Forwards: Marcus Berg, John Guidetti, Isaac Thelin

South Korea

Coach: Shin Tae-yong 

Goalkeeper: Hyun-Woo Cho, Jin-Hyeon Kim, Kim Seung-Gyu

Defenders: Chul-Soon Choi, Hyun-Soo Jang, Hong Jeong-Ho, Park Joo-Ho, Min-Woo Kim, Jin-Su Kim, Kim Minjae, Lee Yong, Young-Sun Yun

Mid-fielders: Kwon Changhoon, Woo-Young Jung, Ja-Cheol Koo, Jae-Sung Lee, Chang-Min Lee, Ki Sung-Yueng, Ki-Hun Yeom

Forwards: Son Heung-Min, Hee-Chan Hwang, Keun-Ho Lee



GROUP G

1. Belgium 
2. Panama 
3. Tunisia 
4. England 

Belgium

Coach: Roberto Martínez

Goalkeepers: Koen Casteels, Simon Mignolet, Matz Sels

Defenders: Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Laurent Ciman, Vincent Kompany, Thomas Meunier, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen

Mid-fielders: Yannick Carrasco, Kevin De Bruyne, Mousa Dembélé, Leander Dendoncker, Marouane Fellaini, Eden Hazard, Thorgan Hazard, Anthony Limbombe, Dries Mertens, Radja Nainggolan, Youri Tielemans, Axel Witsel

Forwards: Romelu Lukaku, Kevin, Divock Origi

Panama

Coach: Hernán Darío Gómez

Goalkeepers: José Calderón, Alex Rodríguez

Defenders: Chin Hormechea, Sergio Ortega, Francisco Palacios, Richard Peralta

Mid-fielders: Rolando Botello, Omar Browne, Adalberto Carrasquilla, Leslie Heraldez, Josiel Núñez, Valentin Pimentel, Óscar Villarreal

Forwards: Ronaldo Dinolis, José Fajardo, Alexis Palacios, Carlos Small

Tunisia

Coach: Nabil Maâloul

Goalkeepers: Moez Ben Cherifia, Farouk Ben Mustapha, Mouez Hassen, Aymen Mathlouthi

Defenders: Rami Bedoui, Syam Ben Youssef, Yohan Benalouane, Dylan Bronn, Khelil Chammam, Oussama Haddadi, Ali Maâloul, Yassine Meriah, Hamdi Naguez

Mid-fielders: Karim Aouadhi, Ghazi Ayadi, Mohamed Amine Ben Amor, Ahmed Khalil, Saif-Eddine Khaoui, Wahbi Khazri, Alaeddine Marzouki, Ferjani Sassi, Ellyes Skhiri, Naïm Sliti, Bassem Srarfi

Forwards: Anice Badri, Fakhreddine Ben Youssef, Youssef M'Sakni

England

Coach: Gareth Southgate

Goalkeepers: Jack Butland, Joe Hart, Jordan Pickford, Nick Pope

Defenders: Harry Maguire, Alfie Mawson, Danny Rose, John Stones, James Tarkowski, Kieran Trippier, Kyle Walker, Ashley Young

Mid-fielders: Dele Alli, Lewis Cook, Eric Dier, Jordan Henderson, Adam Lallana, Jesse Lingard, Jake Livermore, Alex Oxlade-Chamberlain

Forwards: Marcus Rashford, Jamie Vardy, Danny Welbeck



GROUP H

1. Poland 
2. Senegal 
3. Colombia 
4. Japan 

Poland

Coach: Adam Nawałka

Goalkeepers: Bartosz Bialkowski, Lukasz Fabianski, Lukasz Skorupski, Wojciech Szczesny

Defenders: Thiago Cionek, Kamil Glik, Pawel Jaroszynski, Artur Jedrzejczyk, Marcin Kaminski, Tomasz Kedziora, Michal Pazdan, Lukasz Piszczek, Maciej Rybus

Mid-fielders: Przemyslaw Frankowski, Jacek Goralski, Kamil Grosicki, Damian Kadzior, Grzegorz Krychowiak, Rafal Kurzawa, Krzysztof Maczynski, Slawomir Peszko, Taras Romanczuk, Piotr Zielinski    

Forwards: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Lukasz Teodorczyk

Senegal

Coach: Aliou Cissé

Goalkeepers: Abdoulaye Diallo, Alfred Gomis, Khadim N'Diaye, Pape Seydou N'Diaye

Defenders: Fallou Diagne, Papy Djilobodji, Lamine Gassama, Idrissa Gueye, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly, Pape Souaré, Armand Traore, Moussa Wagué

Mid-fielders: Assane Dioussé, Cheikhou Kouyaté, Alfred N'Diaye, Cheikh N'Doye, Badou Ndiaye, Henri Saivet, Salif Sané, Ismaïla Sarr

Forwards: Keita Baldé, Mame Diouf, Moussa Konaté, Sadio Mané, Santy Ngom, Oumar Niasse, Diafra Sakho, Moussa Sow

Colombia

Coach: José Pékerman

Goalkeepers: David Ospina, Camilo Vargas    

Defenders: Santiago Arias, Bernardo, Frank Fabra, Yerry Mina, Johan Mojica, Óscar Murillo, Davinson Sánchez, Cristián Zapata

Mid-fielders: Abel Aguilar, Wilmar Barrios, Victor Cantillo, José Izquierdo, Jefferson Lerma, Giovanni Moreno, Juan Quintero, James Rodríguez, Carlos Sánchez, Mateus Uribe

Forwards: Miguel Borja, Yimmi Chará, Radamel Falcao, Luis Muriel, Duván Zapata

Japan

Coach: Akira Nishino

Goalkeepers: Masaaki Higashiguchi, Eiji Kawashima, Kosuke Nakamura

Defenders: Shintaro Kurumaya, Tomoaki Makino, Masato Morishige, Yuto Nagatomo, Gotoku Sakai, Gen Shoji, Naomichi Ueda, Tomoya Ugajin

Mid-fielders: Wataru Endo, Makoto Hasebe, Kento Misao, Ryota Morioka, Ryota Ohshima, Gaku Shibasaki, Takashi Usami, Hotaru Yamaguchi

Forwards: Genki Haraguchi, Keisuke Honda, Yu Kobayashi, Yuya Kubo, Shoya Nakajima, Kenyu Sugimoto

Show Comments
  • delete